Bitki isimleri ve resimleri

Çiçeksiz Salon Bitkileri İsimleri

0
salon bitkileri

Bu, çiçeklerinden ziyade dekoratif yaprakları için yetiştirilen bitkiler olan bir tür salon bitkisinin tanımına benziyor. Çiçeksiz salon bitkileri, bir bahçeye veya iç mekana renk, doku ve ilgi katabilir. Farklı yaprak şekilleri, boyutları, renkleri ve desenleri ile çok çeşitli tür ve çeşitlerde gelir. Popüler salon bitkilerinin bazı örnekleri arasında aşk merdiveni, dua çiçeği deve tabanı ve paşa kılıcı gibi yapraklı salon bitkileri bulunur.

Salon Bitkileri isimleri ve resimleri

Aglaonema (Aglaoema commutatum)
İngilizce de yaygın olarak Chinese evergreen olarak bilinen Aglaonema commutatum, Türkçe ismi Aglonema veya Çin herdemyeşilidir.Bir çok hibrit türü bulunan popüler bir ev bitkisidir. Orijinal Aglonema bitkisinin yaprakları esas olarak yeşilin tonlarıydı, ancak hibridizasyonla birlikte artık pembe, kırmızı, şeftali ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli yaprak renklerine sahip olacak şekilde geliştirildi. Bu yeni çeşitler genellikle yeşilin farklı tonlarını ve diğer renkleri içeren alacalı yapraklara sahiptir.
Resim 1 Resim 2 Resim 3
Alüminyum çiçeği, Karyağdı (Pilea cadierei)İngilizce Aluminum Plant olarak da bilinen Pilea cadierei, gümüş veya metalik benekli parlak, koyu yeşil yaprakları olan yarı etli bir türdür. Türkçe ismi Topçu Çiçeği ve Karyağdı dır. Yavaş büyüyen, gür bir alışkanlığa sahip kompakt bir bitkidir ve küçük boyutu onu teraryumlar için veya küçük bir ev bitkisi olarak popüler bir seçim haline getirir. Bitki, metalik bir parlaklığa sahip olan ve onları çok çekici kılan sivri, dikdörtgen-oval yapraklarıyla tanınır. Tipik olarak yaklaşık 15-20 cm boyunda 20-25 cm genişliğinde büyür, ancak daha kompakt bir şekli korumak için budanabilir veya sıkıştırılabilir.
Resim 1 Resim 2 Resim 3
Aşk Merdiveni, Fujer (Nephrolepis exaltata)İngilizce de sword fern ve Boston fern olarak da bilinen Nephrolepis exaltata, uzun, ince ve tırtıklı açık yeşil, parlak, pinnate yaprakları ile karakterize edilen yaygın bir türdür. Türkçe ismi Aşk Merdiveni veya Fujer olan bu bitkinin yaprakları tipik olarak kemerlidir ve bitki oldukça büyüyebilir.
Resim 1 Resim 2 Resim 3
Bodur Palmiye (Chamaerops humilis)İngilizce de Mediterranean Fan Palm olarak da bilinen Chamaerops humilis, 2 ila 5 metre yüksekliğe ulaşabilen, yavaş büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Türkçe ismi Bodur Palmiye olan bu bitki 2,5 metre boylanabilir.
Caladium (Caladium bicolor)İngilizce Heart of Jesus ve Elephant ears olarak bilinen Caladium bicolor un Türkçe ismi Kaladyum dur. Kaladyum, beyaz-kırmızı desenleri nedeniyle dekoratif olan büyük, kalp şeklindeki veya oval mızrak şeklindeki yaprakları ve farklı renkli damarları ile bilinen 15 tür rizomatoz uzun ömürlü bir cinstir. Yaprak rengi soluk bir fildişi tonundan karmin kırmızısına kadar değişebilir.
Kalatya (Calathea sp.)Türkçe ismi Dua Çiçeği olan Calethea türleri İngilizce de her varyete için farklı isim almıştır. Calathea cinsi çok sayıda tür içerir ve en popüler ve iyi bilinen çeşitlerin çoğu Brezilya’ya özgüdür. Bu bitkiler, karmaşık desenlere ve canlı renklere sahip olabilen narin yapraklarıyla bilinir. Genellikle çok çarpıcı olabilen dekoratif yaprakları için süs bitkisi olarak yetiştirilirler. Calathea’nın bazı türleri, oldukça güzel olabilen büyük ve gösterişli çiçekleri için de yetiştirilebilir.
Dağ Palmiyesi (Chamaedora elegans)İngilizce de Parlor/Parlour palm olarak bilinen Chamaedora Türkçe de Dağ Palmiyesi ismini almıştır. Bu bitkiler genellikle ev bitkileri olarak yetiştirilir çünkü düşük ışık ve nemli bir ortamı tercih ederler. Tek bir gövdeye ve palmiye benzeri kemerli yapraklara sahiptirler. Çok çeşitli koşullara uyarlanabilirler ve birçok türü saksıda yetiştirilebilecek kadar küçüktür, bu da onları iç mekan yetiştiriciliği için çok uygun hale getirir. Ayrıca teraryumda dikim için çok uygundurlar. En popüler tür, muhtemelen Dağ Palmiyesi olarak adlandırılan Chamaedorea elegans’tır.

Salon bitkileri videosu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.