Bitki isimleri ve resimleri

Hakkımızda

Bitkiisimleri.com tamamen hobi amaçlı kurulmuş bir blog sitesidir. Mesleki deneyimlerimizi ve bilgilerimizi sizlerle paylaşarak doğru bilgiyi yayma anlayışını benimsemekteyiz. Ziraat mühendisi olarak birçok ev kullanıcısının ihtiyaç duyduğu bilgileri tek bir noktada toplayarak, çiçek isimleri, sulama, gübreleme, budama, saksı değişimi, toprak ve yetiştirme ortamı gibi merak edilen sorulara cevap vermeyi hedefliyoruz.

Her evde veya ofiste mutlaka en az bir saksılı bitki bulunmaktadır. Özellikle pandemi dönemi ilginin daha da arttığını söylemek yanlış olmaz. Tabi her güzelin ya da güzelliğin bu güzelliği koruması için bir takım ihtiyaçları olacaktır. Alınan saksılı bitkilerin çoğu yanlış bilinen doğrular sebebiyle olması gerektiğinden çok daha az yaşamını sürdürebiliyor. Bazen yanlış sulama, bazen soğuk bazen de aşırı güneş bitkimizin ömrünü kısaltıyor.

Bu gibi yanlışların önüne geçmek için bitkiisimleri.com girişimine karar verdik. İstedik ki o kadar para ve sevgi verilen çiçekler daha isimlerini bile öğrenmeden kuruyup gitmesin. Anneanneden kalan o güzelim sardunyalar heba olmasın. En mutlu gününüzde hediye edilen orkideler solmasın. Yeni işyeri açtığınızda hediye gelen monstera güneşin alnına bırakılıp yanmasın.

Şaka bir yana gerçekten çiçek fiyatları almış başını gidiyor. Peki illaki satın mı almak gerekiyor, biz evde bu çiçekleri çoğaltamaz mıyız? Bir bardak suyun içinde afrika menekşesi köklendirmek çok mu zor? Çelik ile çoğalmak o kadar zor sanıyorsanız bir kere daha düşünün derim. Peki yavru veren orkide dalında kuruyup  gitsin mi? Boyu 3 metre olan difenbahya daha ne kadar büyüyecek, keselim de 20 tane difenbahya çıksın bize. Kadifelerin tohumlarını alalım mesela, ekeriz seneye bir sürü olur. Komşunun sukulentleri varken para verilmez, kırarız bir dal dikeriz saksıya, al sana sukulent. Dökülen yaprakları bile yeter bütün mahaleye.

Hal böyle iken ne diye kurusun çiçeklerimiz? Gelin birlikte öğrenelim. Yorum yapın soru sorun cevaplayalım.